Osallistu kasviskisaan Seuraa kasvisten, marjojen ja hedelmien kulutustasi ja osallistu kasviskisaan.
Pieni pala maaseutua -järjestökampanja 2020 - 2021 Pieni pala maaseutua -kampanjassa tehdään yhdessä, opitaan taitoja ja lisätään luonnon monimuotoisuuutta.
Työt takana -loma marraskuussa 2018 haettavissa 18.8.2018 mennessä Maaseudun Terveys- ja Lomahuollon Maa- ja kotitalousnaisten Keskukselle myöntämät tuetut lomat 2018
Loikkaa liikkeelle -kisa kannusti 1300 osallistujaa liikkumaan Loikkaa liikkeelle -liikuntakisa on Maa- ja kotitalousnaisten liikuntakampanja 2018
Kekrijuhla ja makumuistoja mummoille ja papoille 6.-8.10. Maa- ja kotitalousnaiset haluavat viedä kekrijuhlan myös vanhuksille.
Pellava parantaa kolesteroliarvoja Pellavansiemenet ja -rouheet ovat mainio Pohjolassa kasvava vaihtoehto muualta tuoduille pähkinöille ja siemenille.
Ajan- ja kiireenhallinta ja työnohjaus Artikkelissa tarkastellaan, mitä keinoja yksilöllä itsellään on selättää tuntemaansa kiirettä ja miten työnohjaus voi olla tässä tukena.