10.08.2018 • Maisema mielessä Miksi rantaniityt eivät kukoista? Mökkirannan rantaniityllä hehkuu värejä. Rantaheinikossa kukoistavat meriasteri, rantakukka, monivuotinen isorantasappi
25.05.2018 • Maisema mielessä Elämää kaupunkiniittyillä Avoimet niityt ja pellot ovat tärkeä elementti myös kaupunkiympäristössä.
25.04.2017 • Maisema mielessä Kolin kupeeseen nojaten Moni tunnistaa Kolin maiseman kuvista, vaikka ei ole koskaan käynyt paikalla.
17.10.2016 • Maisema mielessä Mielenrauhaa saaristosta Syys on saapunut lounaiselle Saaristomerelle. Kauniin ja kuivan syyskuun jatkoksi puhalsivat ensimmäiset syysmyrskyt.
02.09.2016 • Maisema mielessä Kesälaitumet rikastuttavat saaristomaisemaa Entisajan työtäyteisten saaristokyläläisten kesänvietolla on ollut merkittävä vaikutus maiseman muodostumiseen.
13.06.2016 • Maisema mielessä Rantalomalle Mietoistenlahdelle Mynälahden pohjukassa sijaitsevalla Mietoistenlahdella on Varsinais-Suomen laajin aktiivisen hoidon piirissä oleva rantaniittykokonaisuus